Kaliforniya’nın Badem Bahçeleri

California badem endüstrisi, tüm ülkedeki arıcıların ilgisini çekiyor. Badem bahçesinin bal arıları için talepleri o kadar güçlüdür ki, Florida’daki birçok arıcı, arılarını kovanlarını ve arılarını badem yetiştiricilere kiraladıkları batı sahiline getirmek için yerel karpuz üreticileriyle yaptıkları sözleşmelerde gecikme sağlamıştır.

Bademlerin ilk önce Kaliforniya’nın güneşli manzaralarından uzun bir yol kat ettiği ortaya çıktı. İlk badem Çin ve Orta Asya’da bulundu. Fransisken Padres ilk kez Amerikan devriminden önce 1700’lerin ortasında Kaliforniya’ya badem getirdi. Ne yazık ki Padres’in çabaları başarısız oldu. 1900’lü yılların başlarına kadar badem sevenler California Central Valley’in genetik olarak iyileştirilmiş badem bahçeleri için mükemmel yetiştirme koşullarına sahip olduğunu keşfetmedi. Yaklaşık yarım milyon Kaliforniyalı dönüm, büyüyen bademlere ayrılmıştır. Devlette altı bin badem üreticisi olduğu tahmin edilmektedir.

Bugün California, Kuzey Amerika’da bademlerin ticari kullanım için başarıyla yetiştirildiği tek yer. Kaliforniya’nın badem üreticileri için bu kadar başarılı olmasının nedeni iklimdir. Badem ağaçları sıcak yazları ve serin kışları sever. Badem sıfırın altındaki sıcaklıklardan hoşlanmaz. Badem ağaçları kendiliğinden tozlaşmadığından, badem üretmek için arıların kullanılmasını gerektirir. Her şubat ayında, badem ağaçları çiçek açtığında, arıcılar meyve bahçesine kovanlar koyarlar, böylece yetiştiriciler kazançlı bir hasatın tadını çıkarırlar. Badem üreticilerini kendi kendine tozlaşma zorluğu, çok çeşitli badem ağaçlarını dikmeye zorlar.

Badem, kabuktaki ayrılma, somunun kuruması için yeterince genişlediğinde hasat edilir. Bu, genellikle Ağustos ayının ortasından Ekim ayının başlarına kadar gerçekleşir. Tekne, badem hasatının başlaması için zamanını tamamen açar.

Badem bitkilerini hasat zamanı geldiğinde, meyve bahçesi bahçeleri süpürülerek süpürülerek tortu bırakmazlar. Meyve bahçeleri artıkları temizlediğinde, mekanik ağaç çalkalayıcıları devreye girer. Mekanik ağaç çalkalayıcıları ağaçları yavaşça sallar. Badem ağaçlardan düşer. Kurutmayı bitirmek için bademler yerde kalır. Bademler kuruduğunda, bir makine tarafından toplandıkları ve istiflere yerleştirildiği sıralara süpürülürler.

Besin bademleri onlar için çok şey var. Bir onsta sadece yedi gram yağ vardır (bir porsiyon badem bir onstur). Badem sodyum ve kolesterol içermez. Badem, magnezyum ve E vitamini almanın mükemmel bir yoludur. Badem, ayrıca Riboflavin, Fosfor ve bakır kaynağıdır.

Kaliforniya’nın badem mahsulünün yüzde yetmiş beşi ihraç ediliyor.

About vis

Check Also

Dünyanın farklı bölgelerinde arıcılık

Dünyadaki pek çok alan, tıbbi ve gıda amaçlı bal ve balmumu üreticileridir. Amerika Birleşik Devletleri, ...